Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Czym jest próba złota?

On: favorite Hit: 138

Termin "próby złota" odnosi się do miary czystości lub zawartości złota w stopie metali szlachetnych. Próba złota wyrażana jest często w jednostkach tysięcznych, co oznacza, że zawartość czystego złota w stopie jest podawana w promilach.

Na przykład, próba 585 oznacza, że stop złota zawiera 585 promili czystego złota i 415 promili innych metali lub domieszek. Próby złota są ważne w przemyśle jubilerskim oraz w handlu złotem, ponieważ pozwalają określić wartość i jakość wyrobów złotniczych.

Najczęściej spotykanymi próbami złota są:

  • Próba 999 (oznacza czyste złoto, występuje rzadko w przemyśle jubilerskim ze względu na miękkość materiału)
  • Próba 750 (oznacza, że stop zawiera 750 promili złota)
  • Próba 585 (oznacza, że stop zawiera 585 promili złota)
  • Próba 375 (oznacza, że stop zawiera 375 promili złota)
  • Próba 333 (oznacza, że stop zawiera 333 promili złota)

Warto dodać, że próby złota mogą różnić się w zależności od regionu i standardów przemysłowych, więc warto zwracać uwagę na lokalne normy i oznaczenia. W naszym sklepie oferujemy próbę 333, oraz 585.

A więc którą próbę złota wybrać? Stopy o wyższych próbach są zazwyczaj bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne niż stopy o niższych próbach. Jeśli planujesz nosić biżuterię na co dzień, szczególnie pierścionek czy bransoletkę, stopy o wyższych próbach mogą być bardziej odpowiednie, ponieważ są mniej podatne na ścieranie i zarysowania.

Ostatecznie, najlepiej jest dokładnie zrozumieć swoje preferencje, potrzeby oraz budżet i porozmawiać z naszymi ekspertami, aby uzyskać więcej informacji i doradztwa w wyborze odpowiedniej próby złota Twojej biżuterii.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień